Palo Santo Projesi

Yüzyıllardır, Ekvador’un güneyindeki muhteşem palo santo ağacı arazileri temizliği, düzensiz sığır otlatmacılığı ve biyoyakıt bitkileri gibi sürdürülemez tarımsal uygulamalarla tehdit edildi. Ancak, yerli Palo Santo ağacı, sınırlı kaynaklara sahip bir kırsal nüfusa çok ihtiyaç duyulan bir gelir kaynağı sağlayarak koruma mekanizması haline geldi. Nesiller boyunca, ağacın toplanması ormansızlaşma yoluyla gerçekleştirildi.

Şimdiler’de devletin katkılarıyla topluluklar Palo Santo ağacının sürdürülebilir tarım ile yetiştirmektedir ve yetiştirmek için gerekli eğitim ve şartları sağlamaktadırlar.

Dünya’da birçok doğal yaşam projesi ve devlet projeleri de Palo Santo ağacının fayda ve gerekliliği önemine sahip olmuş ve Ekvador’da yaşayan insanlara sürdürülebilir ve doğal tarım yöntemiyle Palo Santo yetiştirmeye teşvik etmektedir. Ticari olarak’ta palo santo tütsü, temizleme aracı, arındırma aracı, cilt hastalıkları, nefes terapileri, antibakteriyel ilaç alanında kullanılması sebebiyle insanlara ve devletlere ek gelir sağlamaktadır.

2014 yılında UNESCO tarafından 1.25 milyon dönümlük palo santo ağacı alanı koruma altına alınmış ve bu bölgelerin korunması için gerekli kanun ve yasaları çıkartarak devletlere onaylatmıştır. Yerel okullar, ulusal ve yerel yönetimler, tarım toplulukları ve biyologlarına bu konuda yoğun şekilde eğitim verilmektedir. Bu bölgeler uluslararası dikkatin korunmasında öncelik kazanmıştır.

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ürün arayın..

Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

1
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by